Ako vychovať v osade matematika

Autor: Zdenka Pillárová | 28.1.2013 o 9:02 | (upravené 28.1.2013 o 9:16) Karma článku: 6,92 | Prečítané:  923x

Absurdné? Vôbec  nie! A ani by to nestálo "majland". Iba pár párov  tisícok. Na Slovensku je vraj okolo 600 osád. Popri hlavných cestách, najmä na východe, sú neprehliadnuteľné. A ak idete cestou nižšej kategórie, tak popri nej pobehujúcich detí a psov si nemôžete nevšimnúť. Často sú prekážkou na ceste, ktorá sa v tom momente zdá nekonečná.  Ako je toto možné, sa v danom momente pýta veľa vodičov. Ako to, že sa o tie deti nikto nestará. No a odpoveď je staré známe - kto môže, nevie, alebo nechce. Kto chce, nevie alebo nemôže. Kto vie, nemôže, alebo nechce. A koleso sa točí.

Ale keď raz niekto, kto môže, bude chcieť a vedieť ...!

Obec postaví komunitné centrum. Vytvorí  v nich priestor pre deti, ktoré ešte nevedia chodiť a naučí mamy, ako sa s deťmi hrať a cvičiť. Keď budú vedieť chodiť, budú sa spolu hrať s kockami, legom, ... Keď už dokážu byť cez deň  bez mamy, môže začať  "škola hrou" v predškolskom veku. Naučiť škôlkárske deti šach? Žiadny problém, aj v súčasnosti sú škôlky, kde šach deti učia. Naučiť ich športovať podľa pravidiel, to sa predsa v škôlkach deje. Že si treba umývať ruky, nebrať hračky, opýtať sa, keď niečo chceš - veľmi  rýchlo si zvyknú. A ten úžas učiteliek "prváčok", aké deti dostali do triedy? Radosť s nimi pokračovať.  A teraz to hlavné. Kde sú tí, čo môžu? Nielen môžu, ale môžu aj chcieť a môžu nájsť tých, ktorí to vedia. Asi si nechávajú písať projekty na niečo, čokoľvek, ... Možno.

A možno vezmú kalkulačku a začnú počítať. Tri - štyri unimobunky, päť - šesť ľudí za priemernú mzdu, dvoch - troch za minimálnu, dvoch - troch na aktivačné práce. Kto v obci má použiteľnú kvalifikáciu, vybavenie priestorov, elektrina, voda, septik ... chce to dosť peňazí na jednu obec.  Ale stále sú to len tisíce. Výchova detí a prevýchova tých skúsenejších je dlhodobý proces a stojí za to spustiť ho ako prvý. Postaviť skromný, ale bezpečný  a teplý príbytok sa dá za pár týždňov.  Zbúrať chatrče je otázka niekoľkých hodín.  Ale vychovať dieťa, ktoré má záujem realizovať sa, byť sebestačné a žiť spokojne, je poslanie všetkých rodičov na roky. Až po dvoch desaťročiach sa začne objavovať efekt.

Povinnosťou  rodičov, ktorí privedú na svet dieťa, je naučiť ho v ňom fungovať. Keď to nedokážu, treba nájsť tých, ktorí dieťa všetko potrebné naučiť vedia. Spoločnosť má na to funkčný systém. Spevák, či hudobník z osady? Niekoľko ich už tvorí. Ale invázia matematikov? Tak to tu ešte nebolo.  O pár rokov z nich môžu byť kvalifikovaní zamestnanci, ktorí  prácou uživia svoje rodiny. Lebo budú vedieť. Budú môcť a verím, že budú aj chcieť. Kedysi aj v malej oravskej dedinke museli pomôcť  malému   Hviezdoslavovi . Inak by z neho nemohol vyrásť veľký Pavol Orságh  Hviezdoslav ...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?