Ešteže tá škola!

Autor: Zdenka Pillárová | 10.1.2013 o 13:00 | (upravené 10.1.2013 o 13:09) Karma článku: 8,17 | Prečítané:  2889x

Keby nie tá škola, neviem, ako by sme to zvládali. Ráno deti priveziem ku škole. Spolu idú dvorom, to ešte sledujem - mladšia do pavilónu družina, staršia pokračuje k prírodovednému. Spokojne naštartujem auto a uvoľňujem priestor ďalším. Škola tu začína o štvrť na deväť, to kvôli rodičom, aby stihli svoje deti z celej Bratislavy dopraviť, hlavne tie menšie.

Niežeby bolo škôl málo, ale táto je len jedna. Na prvom stupni sa rodičia v každej triede dohodnú s vyučujúcou na presnom začiatku vyučovania. Deti musia byť v škole aspoň 10 minút pred vyučovaním. Neviem ako, ale napriek bratislavskej "skvelej" doprave, stíhame, ale aj ostatní. Vyššie ročníky už začínajú rovnako - o štvrť na deväť. Po deti chodí manželka, musí to stihnúť medzi 17. a 18. hodinou. Neviem o obdobnej škole, ktorá túto výhodu poskytuje. Deti dovtedy stihnú všetko na čom sme sa dohodli. Školu, zušku, jazykovú školu, krúžky, aj prípravu na vyučovanie. Také študovne sme nemali ani na vysokej - technika, knihy, internet. A k tomu odborník, ktorí poradí. Dokonca aj nápad študentov, ktorí sú tam na praxi - ako obmedziť prístup na nevhodné stránky, sa mi páči. Manželka sa stále čuduje, ako je možné, že zahraniční dobrovoľníci vedú krúžky s našimi lektormi a deti sa takto zdokonaľujú v oboch jazykoch a iné školy to nerobia. Prezrieť si výstavu prác mladých maliarov a dizajnérov, čo s tými deťmi dokážu je úžasné. No a počuť zanietené diskusie deväťročných detí o astronómii, či tancujúcich kyberfigúrkach je ako z filmu. Zaujímavý je pritom aj fakt, že nepočuť o nosení potvrdení od pediatrov, že dieťa nemôže cvičiť a všetky sa zúčastňujú aj občasných víkendových športových podujatí.

Škola na nezaplatenie. Žiadne domáce úlohy. Je fakt, že nás to niečo stojí, ale do ZRPŠ platili už naši rodičia a tie dve percentá vtedy neexistovali. Dáme na pomôcky a čo sa zvýši ide na víkendy.

Že aj ja chcem zapísať deti do tejto školy? Aj ja! A veľa ďalších. Skúste sa spýtať v školách a dozviete sa toľko dôvodov prečo sa to nedá a hlavne, že zriaďovateľ školy na to nemá. Má, len nechce mať a nechce si zbytočne privyrábať ďalšiu zbytočnú robotu navyše. Veď školy fungujú, či nie? A fungovať musia aj ďalej, tak o čo ide. Teším sa na chvíľu, keď sa ozve prvý primátor "Aj ja chcem v našom meste takú školu. Urobte!" Verím, že veľa pedagógov a rodičov sa s nadšením do toho pustí. Pre pokojné príchody detí do škôl a pokojné večery doma. Potvrdia to výchovno-vzdelávacie výsledky žiakov a záujem o zaujímavú školu na slovenský spôsob. Občas sa objaví nejaký mini pokus. Ale štipka soli nerobí solničku. Tipnite si, kde sa pochvália ako prví - otvárame školu hodnú 21. storočia. Deti už v ňom žijú. A na nich stojí svet, celé 21. storočie a náš život v ňom.

Snáď sa takýchto slovenských škôl dočkáme čo najskôr ...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?