reklama

Každá mama je učiteľka.

Je to zákon prírody. Vždy to tak bolo a bude, kým ľudstvo bude existovať. Ľudia však majú tú vymoženosť, že si vedia podmienky pomerne rýchlo prispôsobovať. Stále však mamine danosti, schopnosti, predstavy a skúsenosti predurčia priority, ktoré dieťa dostane "na tanieri". Naplnenosť pomyselného taniera v útlom veku do troch rokov významným spôsobom ovplyvní celý ďalší život dieťaťa. Väčšinu detí učí najmä mama, tým ostatným musí pomôcť systém - lebo ich potrebuje.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Všetky deti, bez rozdielu, svojim mamám bezbreho dôverujú a rovnako intenzívne sa ich snažia napodobňovať. A to aj tým mamám, ktoré vzhľadom na svoje nedostatočné vzdelanie, sociálne zázemie a nezáujem napĺňať požiadavky spoločnosti. V porovnaní s väčšinovým spôsobom výchovy sa to skôr javí ako zanedbávanie. Tieto deti sú však pre našu krajinu zatiaľ neobjaveným potenciálom. Detí sa v súčasnosti rodí o polovicu menej, ako pred dvadsiatimi rokmi. Preto všetky, úplne všetky deti potrebujeme my, dospelí, pripraviť na život v spoločnosti o pätnásť, dvadsať rokov. Aj keď to dnes znie až úsmevne, nebude mať kto pracovať. Aby sme svojim deťom nemuseli vysvetľovať, prečo musia "robiť za dvoch" len preto, že sme my nedomysleli budúcnosť. Aj potom budeme potrebovať lekárov, je ich málo už dnes. Budú potrební vysokokvalifikovaní strojári, bude ich málo, lebo dnes už malé deti tvrdia, že matika nie je pre nich. Kde vezmeme remeselníkov ako vodári, kominári, elektrikári, keď všetci rodičia vidia svoje deti na vysokých školách, hoci ... ale bývať potrebujeme všetci a bez údržby domov to nepôjde, ako aj bez ďalších profesií. Pritom deti z málopodnetného a sociálne slabého prostredia, ktorým sa nik nevenoval, skončili bez akejkoľvek kvalifikácie a sú na trhu práce neuplatniteľné. Nedostali možnosť rozvíjať sa podľa svojich schopností len preto, že mamy nevedeli pripraviť svoje deti na dôležitý štart do školy. Deti informácie "nasávajú" vždy a všade. Podnetné prostredie je pre každého človiečika práca. Vkladá sa do činnosti s úžasným nasadením. Nikto neučí svoje dieťa preto, aby sa stalo inšpiráciou a motivátorom iných detí, ale aby sa samo rozvíjalo podľa vlastných schopností. Príliš málo podnetov a mantinelov naučí dieťa robiť si čo chce podľa vlastného zváženia. Zobrať si, čo chce. Zaobchádzať s čímkoľvek, ako v tej chvíli uzná za vhodné. Hovoriť niečo, čo nie je pravda. Toto všetko sa dieťa počas maminej rodičovskej dovolenky naučí. Alebo aj nenaučí, ak mu venuje dostatok času a naučí ho správať sa a riešiť situácie vhodne, akceptovateľne, prípustne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Svet stojí na výnimočných ľuďoch a tých šikovných. Jedni vymýšľajú, ďalší tvorivo aplikujú. Ostatní zabezpečujú čo najoptimálnejšie podmienky. Všetci sú potrební, všetci začínajú prvým dňom v prvej triede, kedy dostávajú svoju prvú šancu. Mamy sú tie učiteľky a vychovávavteľky, ktoré pripravujú svoje deti na tento veľký štart. Niektoré mamy to ale zvládajú lepšie. Pre spoločnosť je stratou mať na štarte nepripravené deti. Je naliehavou úlohou výrazne znížiť počet nepripravených detí, ale nie za cenu ich preferovania. Svoj diel zodpovednosti musia niesť aj ich rodičia, lebo práve oni sú brzdou ich rozvoja. Percentuálne sa pomaly zvyšujúci počet nepripravených detí pri vstupe do školy je luxus, ktorý zamestnaní ľudia sponzorujú. Stačí pomôcť všetkým mamám, keď chcú byť mamou, aj keď často netušia, že byť dobrou mamou je riadna drina. Dokedy sa systém bude tváriť, že sa ho to netýka? Že by za nim boli mamy? Otcovia? A kedy štátu pôjde konečne aj o deti?

Zdenka Pillárová

Zdenka Pillárová

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Malé Slovensko v strede Európy a veľké problémy v ňom. Vidíte ich aj vy? Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu